Pilates Neler Kazandırır

Zihnin, vücut üzerindeki büyüsünün keşfidir, Pilates.

Tamamıyla farklı bir vücut yaratabilmek için Pilates en etkili egzersiz metodudur. Omurga çevresindeki durağan kasları çalıştırma, kas kazanımını ve kuvvetlenmeyi içten dışa doğru sağlamasıyla bedende sıkılaşma, anatominizeen uygun vücut şekillenmesi ve daralma elde edilir. Bedende yarattığı mükemmel daralma ile ince ve uzun görünmenizi sağlar.
Sırt ve Bel Ağrıları günümüz koşullarında her kesin şikayetçi olduğu bir durumdur.Özellikle masa başında uzun saatler çalışmak zorunda olan kişilerin ortak yakınması olmakla beraber, bir veya birden fazla gebelik geçiren hanımların gebelik nedeniyle vücutlarında yaşanan deformasyonun en önemli nedeni gevşemiş karın ve sırt kaslarıdır.
Gebelik süresince bedene binen ekstra yük ve gebeliğin sonucu olan gevşemiş karın ve sırt kasları belinizin ve dolayısıyla omurganızın büyük bir destekten yoksun kalmasına neden olmaktadır.
Sırt ve bel ağrılarından kurtulmanın yanında mükemmel bir karına sahip olmak Pilatesin önemli kazançlarından biridir.

Sağlıklı ve güçlü bir bel için doğru ve düzenli egzersiz yapmak gerekmektedir.

Bel fıtığı ve boyun fıtığı olan kişilere özellikle önerilen Pilates ile vücudumuzun eğilip kalkmak gibi temel hareketlerini destekleyen kas guruplarının güçlendirilmesi sağlanmakta ve kişiler meydana gelmiş tüm sinir sıkışmalarının yarattığı ağrılardan ve sıkıntılardan kaslarını kuvvetlendirebildikleri derecede kurtulabilmektedirler.
Ancak gelişi güzel yapılan yanlış ve ağır egzersizler yarardan çok zarar verebilir. Pilates’in hedefine ulaşabilmesi için en önemli unsur doğru eğitmenlerle çalışmaktır.

 

Joseph Pilates’in ‘’Doğru yapılan iki hareket, düşünmeden ve kontrolsüzce yapılan on hareketten daha iyidir’’sözü eğitmenin önemini açıklamaktadır.

Pilates metodu ile kişiler var olan ya da gelecekte sırtında veya belinde oluşabilecek herhangi bir ağrı ve, veya hassasiyeti, duruş ve kullanım bozukluklarına bağlı sakatlanmaları önleyebilecek, mevcut olan şikayetlerdense sırt ve karın kaslarını kuvvetlendirebildikleri ve kuvvetli bir bel’e kavuştukları derecede kurtulacaktır.